Tartós betegség, vagy hosszas táppénzes betegállomány után érdemes konzultálni a kezelőorvossal, háziorvosával, vagy a foglalkozás-egészségügyi szakorvossal, hogy a munkavégzését mennyire befolyásolja a kialakult egészségi állapota. El tudja-e látni a feladatát, vagy jelen fizikai állapota korlátozza a munkakörének ellátását. Amennyiben valamelyik orvos azt tanácsolja, hogy változtatni szükséges és érdemes lenne a ’leszázalékolását’ kezdeményezni. (A felülvizsgálatra jelentkezés előtt mindenképpen érdemes konzultálni háziorvosunkkal, szakorvosainkkal. Ez azért szükséges, mert az orvos meglévő tudása, tapasztalata alapján megmondhatja, hogy meglévő betegségünk, egészségkárosodásunk milyen százalékban lehet döntő a felülvizsgálaton. Másrészt azért is fontos, mert a felülvizsgálaton úgyis szükségünk lesz friss zárójelentésekre, leletekre, amit érdemes előre beszerezni.)
Munkajogi szempontból érdemes konzultálni a munkahelyi vezetőjével és a szervezeti egység munkaügyi ügyintézőjével.
Megváltozott munkaképességét a munkavállaló megfelelő hatósági bizonyítvánnyal tudja igazolni, melyet a Kormányhivatal Rehabilitációs Szakigazgatási Szerve jogosult (Debrecen, Erzsébet út 27. szám) kiadni. Ezt az eljárást nevezzük komplex szakértői vizsgálatnak.
Ahhoz hogy a munkavállaló megváltozott munkaképességűvé váljon, az alábbi esetekben kerülhet sor:
- a munkavállaló tartós betegséggel, vagy
- fogyatékossággal él, és ez a mindennapokban jelentősen befolyásolja a munkavégző képességét.
Komplex bizottsági vizsgálatra/felülvizsgálatra a következő esetekben kerülhet sor:
- új kérelem benyújtására esetében,
- B1, C1 kategóriával rendelkező rehabilitációs ellátásban részesülő személy esetében a rehabilitációs időszak (36.hónap) letelte után
- soros felülvizsgálatra berendelt beteg esetében
- mmk-ás munkavállaló egészségi állapotában történt jelentős változás esetén (állapotrosszabbodás, vagy jelentős javulás)